Obecnie Prince of Wales Trophy przyznawane jest najlepszemu zespołowi fazy play-off Konfederacji Wschodniej. Jednak we wcześniejszych sezonach nagroda ta przyznawana była jednak za różne zasługi.
Historia pucharu
Statuetkę ufundował sam Książę Walii, Książę Edward- po koronacji Edward VIII Windsor. W grudniu 1925 roku ogłoszono powstanie wyróżnienia. Pochodzenie statuetki, oprócz oczywistego powiązania poprzez nazwę, można zauważyć również w dekoracjach. Na samym szczycie trofeum widnieje bowiem odznaka księcia Walii, czyli trzy srebrne pióra.
Pierwszym zwycięzcą pucharu zostali Montreal Canadiens, po pokonaniu drużyny New York Americans podczas rozgrywki przeprowadzonej 15 grudnia 1925 roku na Madison Square Garden. Canadiensi dwukrotnie zdobyli statuetkę jako zwycięzcy play-off, następnie przekazali ją dla Montreal Maroons.
Prince of Wales Trophy- dla kogo?
Jednak już w kolejnym sezonie ustalono, że statuetkę Księcia Walii otrzymywać będzie najlepsza drużyna dywizji Amerykańskiej. Za to samo dokonanie w dywizji Kanadyjskiej wprowadzony został wówczas O’Brien Cup. Tak więc w latach od 1926 do 1938 Prince of Wales Trophy trafiało właśnie do mistrza dywizji, co znów uległo zmianie podczas sezonu 1938/1939.
Kolejna ekspansja ligi i wprowadzenie nowych dywizji odbiło się również na systemie wyróżniania najlepszych drużyn. I tak Prince of Wales Trophy w sezonach rozpoczynając od 1938/1939 aż do 1966/1967 było wyróżnieniem dla mistrzów sezonu zasadniczego.
Nie był to jednak koniec zmian; w latach od 1967 do 1974 było to wyróżnienie po sezonie zasadniczym dla drużyn dywizji wchodniej. W kolejnych latach statuetka przyznawana była także jedynie w konferencji Wales- w latach 1974-1981 w sezonie zasadniczym a 1981-1993 po rozgrywkach play-off.
Od sezonu 1993/1994 Prince of Wales Trophy trafia do mistrza konferencji wschodniej, po zakończeniu fazy play-off. Co ciekawe wielu zawodników wierzy, że dotknięcie statuetki może przynieść pecha. Niektórzy odmawiają poodnoszenia statuetki, gdyż nie uważają jej za odpowiednio godnej- w przeciwieństwie do Pucharu Stanleya.